Světelská noc s Andersenem 2014

Světelská noc s Andersenem poprvé

Noc s Andersenem je každoroční akce, která se poprvé uskutečnila v dubnu 2000 v knihovně v Uherském Hradišti, kde děti k oslavě Dne dětské knihy strávily odpoledne a noc v tamní knihovně. Od té doby se z Noci s Andersenem stala tradice, která se rozšířila do zhruba 580 knihoven v České republice i v zahraničí, pořádá se například v Polsku nebo ve Slovinsku. Každoročně se zapojují i školy.

Knihovna ve Světlé se rozhodla, že než se zapojí do oficiální celorepublikové Noci, vyzkouší si Světelskou noc s Andersenem takzvaně „nanečisto“, a to jako formu oslavy Mezinárodního dne dětí 1. června 2014.

Do prvního světelského ročníku se přihlásilo celkem osm dětí od šesti do deseti let. První ročník se nesl ve znamení pohádek. Děti během odpoledne kreslily vlastní pohádkové postavy, které jsou vystaveny v knihovně, hádaly hlášky z pohádek a filmů pro děti, poznávaly obrázky z české i zahraniční filmové tvorby pro děti, přiřazovaly k pohádkovým postavám jejich pohádky a příběhy. Po zhlédnutí ukázek ze známých českých pohádek, jako je Princezna ze mlejna, Tři oříšky pro Popelku nebo Hrátky s čertem, děti zodpovídaly nejrůznější otázky, které se k pohádkám vztahovaly: „Jaká zvířata měla Popelka?“, „Jaké svatební dary dostala Eliška od svých nápadníků?“

Po procházce po Světlé a troše pohybu s fotbalovým míčem nebo na trampolíně se děti dozvěděly, proč se staví májka, která se ve Světlé druhý den kácela, a vyslechly si pohádku od Hanse Christiana Andersena o Pastýřce a Kominíčkovi, na jejíž obsah pak dostávaly záludné otázky.

Večer se malí účastníci a malé účastnice dívali na americkou pohádku Hotel Transylvánie. Jakmile se setmělo, celé skupinka se spolu s knihovnicí a spoluorganizátorkami Alčou Ščudlovou a Zuzkou Vystavělovou vydala na fotbalové hřiště, kde místní muži (ve společnosti dívek) hlídali májku před „zloději“ z vedlejších obcí, tady si děti opekly buřty.

Menší děti – Leonka a Deniska Dokoupilovy, Kristýnka Biberlová a Martínek Lizna – nakonec v knihovně nepřespaly. Ovšem Ondra Dufka, Michalka a Kubík Smékalovi i Eliška Dokoupilová zalehli kolem jedenácté hodiny večer do spacáků a za zvuku písní z muzikálové pohádky Ledové království v sále obecního úřadu usnuli.

Alena Hesová

knihovnice

Program

První ročník se neslv duchu POHÁDEK. Pro děti je připraveno několik her s pohádkovou tématikou:

• Znáte tuhle pohádku? Úryvek z pohádky, děti odpovídají na otázky, které se dané pohádky týkají.
  • Z které jsem pohádky? Děti budou přiřazovat pohádkové postavy k jejich příběhům.
  • Co víš o téhle pohádce? Po zhlédnutí úryvku z pohádky děti odpovídají na otázky vztahující se k pohádce.
  • Ze které pohádky je tenhle obrázek?
  • Ze které pohádky je tahle písnička?
  • Kdopak tohle říká? Hlášky z pohádek.

Pro děti bude připraveno i několik venkovních aktivit, pokud bude hezké počasí.

• Trampolína
  • Fotbal
  • Cukr, káva, limonáda
  • Čáp ztratil čepičku

Kreativní hry - výtvarné tvoření.

• Vytvoř si svou pohádkovou postavu
  • Dokresli obrázek

Večerní program.

• Čtu, čteš, čteme. Kdo byl Hans Christian Andersen? Čtení jeho pohádky a odpovědi na otázky vztahující se k pohádce.
  • Opekání buřtů na fotbalovém hřišti.
  • Promítání pohádky. Děti dostanou na výběr několik pohádek a na jednu se budeme dívat.

Datum konání

31. květen - 1. červen 2014, od 16:00 v sále obecního úřadu.